Kürtaj Bir Dönem de Yasaklanmak İstendi mi?

Kürtaj bir ara yasaklandı şeklinde basında haberler çıktı.Tam o dönemde kürtaj ile ilgili hükümet sözcülerinin ve Bakanlığın yasaklanması yada yeni bir yasa çıkartılması konusunda beyanatları vardı.Yine kadınlarımız bu döneme rastlayan günlerde “benim vücüdüm,benim kararım” sloganları ile yürüyüşler yapmaya başladılar.

Yasa nedir? “Türkiye’de, 24/5/1983 tarihinde kabul edilen ve 27/5/1983 tarihli resmi gazetede yayınlanan 2827 numaralı Nüfus Planlaması Hakkında Kanun’un gebeliğin sona erdirilmesini düzenleyen 5. Maddesi’nde “Gebeliğin onuncu haftası doluncaya kadar annenin sağlığı açısından tıbbi sakınca olmadığı takdirde istek üzerine rahim tahliye edilir.“ denilmektedir.  Hala yürürlükte olan kanunun bu maddesine göre, kamu hastaneleri 10 haftaya kadar olan gebelikleri kadınların isteği doğrultusunda sonlandırmakla yükümlüdür. 

Resim 1-Kadınlarımızın Kürtajın yasaklanma isteği üzerine ayaklanması

İstanbul Barosuna yasanın çiğnendiği konusunda ihbarın  gelmesi üzerine Milliyet gazetesi bu konuda araştırma yapmış ve bazı Hastanelerden “Kürtaj yasaklandı”, bazı hastanelerde ise “Bekâr anne adayları dâhil tüm kadınlar için eş rızası istiyoruz” cevabını almıştır..

Yukarıda belirttiğimiz gibi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2012 yılında “Kürtaj cinayettir” şeklinde açıklama yapmıştı. Bu açıklamanın arkasından Bakanlık yeni bir yasa çıkartmayı düşünmüş ama tepki çekince bu düzenleme askıya  alınmıştır.

Ankara Atatürk Devlet Hastanesi ve İstanbul Haseki eğitim ve Araştırma Hastanesi yetkilileri  “kürtaj yasaklandığı için, işlemin hastaneden kaldırıldığını” ifade etmişlerdir.

Bursa Yenişehir Hastanesi’nin cevabı da “Kadının kendi isteğine göre yapmak yasak,.bebeğin veya annenin doğuma hazır ve uygun olmadığı anlaşırsa, kürtaj işlemi gerçekleştirilir. Yoksa, 10. haftayı geçmemiş olsa bile alınmıyor” şeklinde oldu.

Konya Akşehir Devlet Hastanesi ve Sinop Atatürk Devlet Hastanesi’nden de aynı cevap geldi: “Doktorlar uygun görürse yaparlar, kendi isteğiniz ile kürtaj yaptıramıyorsunuz denmiştir. Yine bir devlet hastanesinde kürtaj serbest olmasına rağmen bir hekim ben dini nedenlerle kürtaj yapmıyorum başka bir hekime gidin demiştir.

Kürtaj Yasası’nda yer alan “Rızaları alınacak kişiler evli iseler, eşin de rızası gerekir” ifadesine karşı  bazı hastaneler bekar anne adayları için de “eş rızası” istediklerini söylemişlerdir..

İstanbul’da Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi 11. haftaya kadar kürtaj yaptıklarını, ancak bekar olanlardan da   eş rızasını aradıklarını iletmişler,.Gölcük Necati Çelik Devlet  Hastanesinde de aynı kural ile karşı karşıya kaldık. 

, “Rahim tahliyesi ve sterilizasyon hizmetlerinin yürütülmesi ve denetlenmesine ilişkin tüzükte gebeliğinin 10. haftası doluncaya kadar kadın kendi arzusu ile devlet hastanelerinde kürtaj işlemi     yaptırabilir” denmektedir.

Neden, Devlet hastanelerinde kürtaj için yasaya uyulmuyor.Neden  kadın haklarını savunan dernekler veya tek bir kadın bu konu ile dava açarak ,devlet hastanelerinde yasal kürtajın yolunu açmaz.

Kürtaj ile ilgili  sorunlarınız mı var? Daha geniş bilgi için bize ulaşın,Dr Tuğrul Abacıoğlu ücretsiz bir danışmanlık versin yada VİP hizmeti ile elemanımız sizi evinizden alsın,

,İstanbul trafiğinde sizlerin ulaşım,park yeri vs ile ilgilenmeden arabanın arkasında sevgiliniz yada eşinizle birlikte keyfli bir yolculuk yaparak stresinizi minimuma indirgeyelim...Bırakın kendinizi bize,size stressiz ,rahat bir yolculuk yaptıralım.

 Kürtaj işlemi  yaptırmak istediğinizde 0 532 215 82 62 -0 212 545 53 53 numaralı telefonları kullanarak bize ulaşabilirsiniz.Ayrıca cep telefonundan Whatsapps’tan  yada web sayfalarımızdaki chat pencelerinden bize yazabilirsiniz.

Burada yapılan konuşmalar bilgi mahremiyeti yasal hakkınızdan dolayı ( TC SAĞLIK BAKANLIĞI HASTA HAKLARI YÖNETMELİĞİ RG.01.08.1998.) gizli olarak kalacaktır.