Kürtaj Sonrası Ne Olur?

Eğer kürtaj işlemi sırasında genel anestezi oldu iseniz biraz başınız dönecektir. Hafif bulantılar, hafif karın ağrıları beklenen işaretlerdir.

Tamamen kendinize gelinceye kadar olası komplikasyonlar açısından mutlaka başınızda birinizin olması gerekmektedir. Lokal anestezide de zaman zaman bulantı meydana gelebilir ,kasık ağrılarını duyacaksınız. Mutlaka kasık ağrınlarının şiddetini hekim yardımcılarına bildirin Basit tedavilerle kasık ağrılarını, bulantı ve kusmaları tedavi etmek mümkündür. 

İlaçlarını düzenli kullanmayı unutmamamız gerekmektedir.Her ne kadar steril ortamda işlem yapılmasına rağmen antibiotik kullanmanızı ,çok hafif ağrılarınızı basit ağrı kesiciler ile gidermenizi önermekteyiz.Hekiminizin cep telefonu numarasını kayıt ediniz,eğer özel bir hastanede çalışıyor ve cep telefonunu vermesi yasak veya vermiyorsa bunun doğru bir şey olmadığını, herhangi bir durumda kendisine ulaşmanız gerektiğini anlatın.Zira çoğu özel hastane özellikle kadın doğum hekimlerinin cep telefonlarının hasta tarafından bilinmesini istememektedir. 

İşlemden onbeş gün sonra yumurtlama meydana gelebileceği ve gebelikler oluşabileceğini unutmayınız Ateş,titreme olabilir,kanlı kokulu akıntı da mutlaka hekiminize başvurmanız gerekir.Hafif kasık ağrıları, kanama normaldir 

Bazen özellikle küçük gebeliklerde müdahaleden 3-4 gün sonra parçalı kanama, kasık ağrısının artması ile meydana gelebilir.Genelikle rahim ağzının spazm ile kapanması ve içeride kan toplanmasından dolayı meydana gelen bu durum gelip geçici olup özel bir müdahaleyi gerektirmez.

 Çok nadir bazı vakalarda içeriden toplanan kan fazla olur ve küçük bir müdahale ile bu kana boşaltmak gerekebilir. Bazen küçük gebelikler müdahale yapılmasına rağmen gebelik devam edebilir. Hekimiz yeterince parça geldiğini düşünerek işlemin sonlandığını düşünebilir. Bir çok hekim müdahale odasında bulunan ultrason ile işleme son vermeden muayene ederek, içeride parça kalıp kalmadığını saptayabilir. Bu komplikasyonu önlemenin en iyi yolu budur.

 İçeride parça kalması ile ilgili , hastalarımızdan, doktorlarının “ikizmiş ama birisini almamışım” dediği hakkında yorumlar duyuyorum. Bunun bir komplikasyon olduğunu ve vaginal ultrason ile dikkatli muayene ile kontrol edersek yakalanabileceğini bilmemiz bence daha doğru bir yaklaşımdır.

Kürtaj ile ilgili  sorunlarınız mı var? Daha geniş bilgi için bize ulaşın,Dr Tuğrul Abacıoğlu ücretsiz bir danışmanlık versin yada VİP hizmeti ile elemanımız sizi evinizden alsın,

,İstanbul trafiğinde sizlerin ulaşım,park yeri vs ile ilgilenmeden arabanın arkasında sevgiliniz yada eşinizle birlikte keyfli bir yolculuk yaparak stresinizi minimuma indirgeyelim...Bırakın kendinizi bize,size stressiz ,rahat bir yolculuk yaptıralım.

 Kürtaj işlemi  yaptırmak istediğinizde 0 532 215 82 62 -0 212 545 53 53 numaralı telefonları kullanarak bize ulaşabilirsiniz.Ayrıca cep telefonundan Whatsapps’tan  yada web sayfalarımızdaki chat pencelerinden bize yazabilirsiniz.

Burada yapılan konuşmalar bilgi mahremiyeti yasal hakkınızdan dolayı ( TC SAĞLIK BAKANLIĞI HASTA HAKLARI YÖNETMELİĞİ RG.01.08.1998.) gizli olarak kalacaktır.