Kürtaj Sonrasında Sizi Neler Bekliyor?

İster az önce bir kürtaj yaptırmış olun isterseniz kürtaj yaptırıp yaptırmayacağınıza karar verme aşamasında olun  muhtemelen kürtaj işleminin ardından sizi nelerin beklediği konusunda bazı sorularınız olacaktır.

Bu makalede, bir kürtaj operasyonunun ardından tipik olarak neler olduğuna, bazı olası komplikasyonlara ve kürtajın duygusal etkilerine genel olarak değineceğiz.

Kürtaj İşleminden Sonra Neler Oluyor?

Kürtaj işleminden yaklaşık bir saat sonra eve gidecek kadar iyi hissedeceksiniz. Kürtaj sonrasında ilk birkaç hafta içinde aşağıdaki semptomlar ortaya çıkabilir ;

Düzensiz kanama veya 3 haftaya kadar lekelenme

İlk 2 hafta boyunca kramp veya 6 hafta süreyle kramplar

2-3 hafta süreyle duygusal reaksiyonlar

Kürtaj sonrası kanama ve kramp şiddeti değişebilir. Bazı kadınlar için 1-2 gün sonra kanamalar durabilir. Diğerleri için birkaç hafta devam eder. Bulantı, kusma ve yorgunluk gibi hamilelik belirtileri genellikle kürtajdan birkaç gün içinde kaybolur.

Bir kürtaj sonrasında komplikasyonlarınız olup olmadığını aşağıdaki belirtilerden herhangi biriyle karşılaşmanız durumunda anlayabilirsiniz.

Aşırı kanama: 2 saat boyunca sürekli devam eden bir kanama.

Enfeksiyon bulguları: Baş ağrısı, kas ağrısı, baş dönmesi veya dört saatten fazla bir sürede yüksek derece ateş görülmesi.

İlacın, istirahatin veya ısının yardım etmediği şiddetli karın ağrısı.

4-6 saatten fazla kusmak.

Genital bölgede ağrı, şişme veya kızarıklık.

Kürtajın Duygusal Etkileri Nelerdir?

Bir gebeliği sonlandırmak için karar vermek çok zor olabilir ve kadınların kürtaj sonrası keder, üzüntü veya suçluluk duygusu yaşamaları oldukça yaygındır. Kürtajın ardından olası duygusal etkileri şu şekilde sıralayabiliriz;

Uykusuzluk

Üzüntü

Kaygı

Umutsuzluk

Sinirlilik

Konsantrasyon düşüklüğü

Bu duygusal etkiler görülmesi normal olan etkilerdir. Ancak bu durum çok ileri boyutlara ulaşırken profesyonel birinden yardım almanız gerekebilir. Bu nedenle kürtajın ardından psikolojik olarak kendinizi kontrol etmenizi öneririz.