Kürtaj Olmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Planlanmamış hamileliğiniz varsa veya hamile kaldığınızdan şüpheleniyorsanız,  almanız gereken bazı önemli kararların olduğunu biliyorsunuzdur.

Büyük olasılıkla duyduğunuz bir seçenek kürtajtır.  İnsanlardan veya çeşitli medya kaynaklarından, kürtajın sağlığınız için önemli bir risk oluşturmayan hızlı, kolay, ağrısız bir prosedür olduğunu duymuş olabilirsiniz. Ancak aciliyet duygusunu bir kenara bırakabiliyorsanız, tıbbi bir operasyon  hakkında karar vermeden önce doğru bilgilere ulaşmak ve konuyla alakalı detayları araştırmak için zaman ayırmanız iyi bir fikirdir. Bu makalede, kürtaj yaptırıp yaptırmamaya karar vermeden önce bilmeniz gereken bazı önemli hususlardan bahsediyoruz.

Gebe Olduğunuzu Doğrulayın

Doğrulanmış hamileliğiniz yoksa herhangi bir kürtaj operasyonundan geçemezsiniz. Evde yapılan bir hamilelik testinden olumlu bir sonuç aldıysanız bile, bunların her zaman doğru olmadığını lütfen unutmayın. Herhangi bir şüphe  kalmaması için kan testi yaptırın ve sonuçtan emin olun.

Hamileliğinizin Uygun Olup Olmadığını Belirleme

Gebeyseniz kürtaj olmak için bunun belirli bir süresi vardır ve bu da genellikle en faz 4 haftaya kadar olan gebeliklerde mümkündür. Bu nedenle bir ultrason isteyerek gebeliğinizin kaçıncı haftasında olduğunuzu anlayabilirsiniz.

Kürtaj Hakkında Bilgi Edinin

Kürtaj bebeğinizi uterustan cerrahi olarak çıkararak hamileliği sona erdirme anlamına gelir. Kürtajın ne olduğuna dair bir fikriniz olsa da bu işlemle alakalı detaylı bilgi edinmeniz önemlidir. Kürtajın yan etkileri, nasıl yapıldığı ve sonrasında herhangi bir zararı olup olmadığını öğrenmek sizi rahatlatacaktır. Kürtaj yaptıracağınız merkezi doğru seçmeniz de çok önemlidir. Aksi halde sağlığınıza zarar verebilirsiniz. Eğer bu ilk kürtaj deneyiminiz olacaksa mutlaka bir yakınınızdan yanınızda bulunmasını istemelisiniz.

Birçok kadın, kürtajın aşağıdaki yan etkilerinden en az birine sahiptir:

Bakteriyel enfeksiyon

Kan pıhtıları

Kanama