Kürtaj Ne Zaman Yapılır?

 

İstenmeyen gebeliklerin tahliyesi için en uygun zaman 5-6 haftadır. Zaman zaman hastalar bu hesaplamada yanlışlıklar yaparak bazen de genç kızlar sosyal nedenlerden dolayı hekime geç ulaşırlar ve yasal gebelik tahliyesi zamanını geçirirler.

Sitemizde bulunan gebelik takvimi ile kaç haftalık gebelik olduğunuz öğrenebilirsiniz Kürtajın tüm riskleri gebelik haftası büyüdükçe doğal olarak artar ve kürtaj işlemi sonrası hastanın kendini toparlama ve iyileşme süresi de uzar. 

 İstenmeyen gebeliklerde kürtaj açısından gebelik haftası sınırı yasal olarak 10 hafta olarak belirlenmiştir. Yaşı 18 den yukarıdaki kadınlar istenmeyen gebeliklerinde 10.haftaya kadar yasal olarak yaptırabilir. 18 yaşının altındaki kızlar ebeveynlerinin imzası ile veya onayı ile istenmeyen gebelik kürtajını yaptırabilirler. 10.haftadan sonra yasal olarak kürtaj yapmak ve yaptırmak yasaklanmıştır. 10. haftadan sonra istenmeyen sağlıklı bir gebeliğin sonlandırılması işlemini yapan hekim ve yaptıran hasta ağır ceza mahkemelerinde yargılanır. 

Eğer bebeğinizde herhangi bir sakatlık varsa veya herhangi bir hastalığınızdan dolayı gebeliğin sonlandırılması gerekiyorsa 26. haftaya kadar bu işlemin bitirilmesi gereklidir. Bu durumda mutlaka devlet hastanelerinde veya Üniversite hastanelerinde özel kurul kararları gerekmektedir. Eğer perinatoloji konusunda bilgi sahibi bir hekim ve aminosentez yapabilen bir hekim ise aminosentez sonucunda kromozom anomalisi ispat edilebilirse kurul kararı gerekmeden yapılabilir.

 İstenmeyen bir gebeliğe sahipseniz lütfen 10. haftaya kadar beklemeyiniz.

 Kürtaj ile ilgili  sorunlarınız mı var? Daha geniş bilgi için bize ulaşın. Dr. Tuğrul Abacıoğlu ücretsiz bir danışmanlık versin ya da VIP hizmeti ile elemanımız sizi evinizden alsın, İstanbul trafiğinde sizlerin ulaşım, park yeri vs. ile ilgilenmeden arabanın arkasında sevgiliniz ya da eşinizle birlikte keyifli bir yolculuk yaparak stresinizi minimuma indirgeyelim... Bırakın kendinizi bize, size stressiz, rahat bir yolculuk yaptıralım.

Kürtaj işlemi  yaptırmak istediğinizde 0 532 215 82 62 - 0 212 545 53 53 numaralı telefonları kullanarak bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca cep telefonundan Whatsapps’tan  ya da web sayfalarımızdaki Chat pencerelerinden bize yazabilirsiniz.

 Burada yapılan konuşmalar bilgi mahremiyeti yasal hakkınızdan dolayı ( TC SAĞLIK BAKANLIĞI HASTA HAKLARI YÖNETMELİĞİ RG.01.08.1998.) gizli olarak kalacaktır.