Kürtaj fiyatlarını etkileyen birçok etken vardır. Kürtaj yaptırmadan önce sayfamızdaki iletişim Bunlar içerisinde en önemlileri ise şunlardır:

 

İstenmeyen gebeliklerin tahliyesi için en uygun zaman 5-6 haftadır. Zaman zaman hastalar bu hesaplamada yanlışlıklar yaparak bazen de genç kızlar sosyal nedenlerden dolayı hekime geç ulaşırlar ve yasal gebelik tahliyesi zamanını geçirirler.

Dilatasyon ve Küretaj: Önce rahim ağzının metal bujilerle dilatasyonu sonra gebeliğin mekanik olarak küret denilen metal cisimlerle parçalanarak çıkartılması işlemidir. Dilatasyon sonrası vakum ya da karman kanülü de kullanılmaktadır.

 

Kürtaj işlemi kanamalı bir operasyon olup, hastada pıhtılaşma bozukluğu şüphesi bu işlemden önce araştırılmalı ve gerekirse testler yapılarak özel durumlarda önlemler alınarak kürtaj işlemi yapılmalıdır.

İster az önce bir kürtaj yaptırmış olun isterseniz kürtaj yaptırıp yaptırmayacağınıza karar verme aşamasında olun  muhtemelen kürtaj işleminin ardından sizi nelerin beklediği konusunda bazı sorularınız olacaktır.

Vakumun kürtaj işleminde kullanılmasında sonra Kürtaj, kadınların için korkusu rüyası olmaktan çıkmıştır. Halan internette eski dönemlerden kalma çirkin görüntüler yayınlanmaya devam ediyor.

Gebeliğini sonlandırmak amacıyla hekime gelen hastada tam bir anemnez alınmalıdır. Son adet tarihi, kan grubu, geçirdiği hastalıklar, neden gebeliği istemediği, bundan sonra aile planlaması konusunda ne yapacağı vs iyi irdelenmeli ve kendisine işlem öncesi ve sonrası tıbbi danışmanlık verilmelidir. 

Page 1 of 2