Istenmeyen gebeliklerin tahliyesi için en uygun zaman 5-6 haftadir. Zaman zaman hastalar bu hesaplamada yanlisliklar yaparak bazen de genç kizlar sosyal nedenlerden dolayi hekime geç ulasirlar ve yasal gebelik tahliyesi zamanini geçirirler.

Dilatasyon ve Küretaj: Önce rahim ağzının metal bujilerle dilatasyonu sonra gebeliğin mekanik olarak küret denilen metal cisimlerle parçalanarak çıkartılması işlemidir.Dilatasyon sonrası vakum yada karman kanülü de kullanılmaktadır.

                                               

                                                                                                                     Muayenehanelerde kürtaj yapan hekimlerin bir kısmı web siteleri üzerinde, kürtaj öncesi pıhtılaşma bozukluğu var mı diye kan testleri yapılması gerektiğini yazmıştır. Ancak muayenehanelerinde kürtaj öncesi bu kan testlerini yapmadıklarını biliyoruz.Çünkü laboratuvarları yok.

Medical News

Sovyetler Birliği, istenmeyen gebeliklerde kürtaja izin veren ilk ülkedir. Soyvetler Birliğinde , 1920 yılında, çocuk aldırmak yasal olarak serbest bırakıldı. Ama kadın-doğum doktorlarına birer genelge gönderilerek,hastalarına prensip olarak kürtajdan vazgeçirmek için gerekli çabayı göstermeleri uyarısında bulunulmuştur.

Kürtaj yapılış şekillerine göre şu şekilde sınıflandırılmaktadır.

1. İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması: Halk arasında yaygın şekilde kullanılan kürtaj işlemi budur.

Gebeliğini sonlandırmak amacıyla hekime gelen hastada tam bir anamnez alınmalıdır. Son adet tarihi ,kan grubu,geçirdiği hastalıklar,neden gebeliği istemediği,bundan sonra aile planlaması konusunda ne yapacagı vs iyi irdelenmeli ve kendisine işlem öncesi ve sonrası tibbi danışmanlık verilmelidir.

 

 

 

 

 

 Etraflı bir sorgulama sonrası tam jinekolojik muayene ve transvajinal ultrasonografi ile muayene yapılmalıdır. Kaç haftalık gebelik olduğu tespit edilmeli ve kayıt edilmelidir.Hastanın son adet tarihi mutlaka yazılmalıdır.Herhangi bir şüpheli duruma karsı hastanın dosyasına ultrasonografi resmi iliştirilmelidir. Işlem yapılacak hastada genital yol enfeksiyon taraması yapılmalı, yapılamıyorsa özellikle chlamydia enfeksiyonu açısından etkili antibiotik tedavisi işlemden sonra uygulanması gereklidir. Yüksek riskli gruplarda hepatit ve AIDS testi mutlaka yapılmalıdır.

Vaginal smear alınması mutlaka tüm hastalarda olduğu gibi önerilmelidir.

Işlem sırasında kullanılan anestezi şekilleri:

Genel Anestezi;Muayenehanelerde ve ameliyathanesi olmayan kliniklerde genel anestezi yapmak doğru değildir. Genel Anestezi hastane koşullarinda yapılmalıdır. Sedo anestezi Hastanın ağrı ve huzursuzluğunu azaltmak için kullanılan bir anestezi seklidir. Eğer operasyon geçirecek kişinin ağrı eşiği düşük ve aşırı bir şekilde korkuyorsa sedo anestezi en uygun yöntemdir. Damar yolu ile sakinleştirici ve ağrı kesici ilaçlar verilerek hastada hafif bir uyku hali oluşturulur ve operasyon rahatlıkla yapılabılır.

Lokal anestezi rahmin iki yanına yapılan lokal anestezik maddeler ile yapılan işlemdir.

Kürtaj ile ilgili  sorunlarınız mı var? Daha geniş bilgi için bize ulaşın,Dr Tuğrul Abacıoğlu ücretsiz bir danışmanlık versin yada VİP hizmeti ile elemanımız sizi evinizden alsın,

,İstanbul trafiğinde sizlerin ulaşım,park yeri vs ile ilgilenmeden arabanın arkasında sevgiliniz yada eşinizle birlikte keyfli bir yolculuk yaparak stresinizi minimuma indirgeyelim...Bırakın kendinizi bize,size stressiz ,rahat bir yolculuk yaptıralım.

 Kürtaj işlemi  yaptırmak istediğinizde 0 532 215 82 62 -0 212 545 53 53 numaralı telefonları kullanarak bize ulaşabilirsiniz.Ayrıca cep telefonundan Whatsapps’tan  yada web sayfalarımızdaki chat pencelerinden bize yazabilirsiniz.

Burada yapılan konuşmalar bilgi mahremiyeti yasal hakkınızdan dolayı ( TC SAĞLIK BAKANLIĞI HASTA HAKLARI YÖNETMELİĞİ RG.01.08.1998.) gizli olarak kalacaktır.

 

 

İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması işlemi yıllarca kadınların korkulu rüyası haline gelmiştir. Kürtaj genel kullanılan adı ile rahim içinden bir doku almak anlamına gelir. Genellikle rahim içindeki gebeliğin özel bir yöntemle sonlandırılması, amacıyla yapılmaktadır.