Numaranızı yazın, biz sizi arayalım!

Kısırlık Nedenleri

 

Gebe kalmamak eşlerin her ikisini de ilgilendiren bir sorundur.

Üreme sistemini ilgilendiren hastalık veya düzensizliklerin yanı sıra yaşam şeklinde ortaya çıkan değişiklikler de (özellikle stress, aşırı kilo, çay, kahve, sigara tüketimi gibi) doğurganlık üzerinde olumsuz etkiler yapabilir.

Bu konuda psikolojik etkenlerinde önemli rolü vardır. İnfertilite çiftlerin yaşına bakmaksızın %10'unu etkiler. Yaklaşık olarak evli çiftlerin % 15 infertil olup; bunların % 30 'unda kadın, % 30 'unda erkek ve yaklaşık %40 oranında hem erkek hem kadın kısırlıktan sorumludur.

KADINDA KISIRLIK NEDENLERİ

1-Anovulasyon(yumurtlamanın olmaması):

Kadın infertilitesinin en yaygın nedeni ovulasyon (yumurtlama) olmamasıdır. Ovulasyonun olup olmadığını gösteren en önemli işaret adet düzenidir. Bir çok faktör kadınlarda yumurtlama bozukluğuna neden olabilir. Çeşitli organlara bağlı gelişebilen hormonal düzensizlikler, PCOS, aşırı egzersiz, düzensiz diyet, stress, sigara, alkol yumurtlamayı etkileyebilir. Hiç bir neden olmaksızın gelişen över yetmezlikleri, iltihabi hastalıkları ve erken menapoz daha az görülen yumurtlamanın olmadığı durumlardır.

2- Tubal-peritoneal Faktörler:

Geçirilmiş iltihabi hastalıklar ve operasyonlar, karın içinde kanama veya endometriozis nedeniyle yumurtalıklar ve tüpler, içinden sperm veya döllenmiş yumurtanın geçemeyeceği şekilde zedelenmiş olabilir. Bazan tüpler ve yumurtalıklar normal gibi görülse de tüp içinde oluşan hasar nedeniyle gebelik olmayabilir veya dış gebelik oluşabilir.

3- Hormonal bozukluk:

Hormonal bozukluğun her şekli yumurtlama bozukluğuna ve dolayısıyla kısırlığa neden olabilir. Hormonal bozukluk anovulasyona (yumurtlamanın olmaması) yol açması nedeniyle doğurganlığı azaltmakla birlikte rahmin iç mukozasını ve döllenmiş yumurta hücresinin rahim içerisine ekilmesini de etkiler. PCOS (Poli kistik över sendromu), tiroid hastalıkları, böbrek üstü bezi hastalıkları, hipofiz bezi hastalıklarında oluşan hormonal bozukluklar da doğurganlığı azaltabilir.

4- Endometriozis:

Rahim içi mukozası olan endometriumun rahim dışında yerleşmesi ve fonksiyon göstermesi olan endometriozis-çikolata kisti hastalığı-daha çok yumurtalıklarda yerleşir. Doğurganlığı kuvvetle etkiler. Endometriozisin yumurtlama, döllenme ve döllenmiş yumurtanın ekilme aşamasında olumsuz etkileri olabilmektedir.

5- Abortus:

Daha önceki düşükler veya isteğe bağlı kürtajlar rahim ağzında veya içinde hasarlara ve yapışıklıklara neden olabilir. Böylece döllenmiş yumurtanın rahim içine ekilmesi (implantasyon) bozulabilir. Bu olaylar gebelik olamaması veya erken embrio ölümüne veya erken doğuma neden olabilir.Tekrarlayıcı düşükler ve küretajlar rahim içinde ciddi yapışıklıklar oluşturabilir. Bu yapışıklıklar sonucu adet kanamasının hiç olmaması veya azalması (Asherman Sendromu) mümkündür. Böyle bir durumda hiç gebelik olamayacağı gibi (rahim içinde gebeliğin tutunması ve beslenmesi için gerekli olan alanın azalması sonucu) tekrarlayan düşükler de görülebilir.

6- Yumurta veya sperme karşı antikor varlığı?

Nadir durumlarda vücudun bağışıklık sistemi kendi yumurtasını veya erkeğin spermini yabancı bir doku olarak tanır ve bağışıklık sistemi buna karşı antikor adı verilen öldürücü veya durdurucu

 

maddeler üretir. Rahim ağzındaki salgıda erkeğin spermine karşı antikorların var olması sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Sonuç olarak antikorlara bağlı olarak sperm rahim ağzından içeriye giremez ve döllenme gerçekleşemez.

7- Rahim anormallikleri:

Rahimdeki doğumsal yapı ve şekil bozuklukları infertiliteye yol açabilir. Bu yapısal bozukluklara rahim içi örtücü epitelinin (endometrium) kanlanmasında azalma ve gebelikle birlikte rahmin yeterince büyüyememesine neden olabilmektedir. Ancak genellikle diğer nedenlerin olmadığı gösterildikten sonra doğumsal şekil bozuklukları kısırlık nedeni olarak ele alınmalıdırlar. Şimdi kadında kısırlığa neden olan bazı tabloları daha iyi anlayabilmeniz için kısa açıklamalar şeklinde sunacağız.

 

 

 

Sık Sorulan Sorular

 • Bekarlar kürtaj olabilir mi?

  Bekar ve evli olmak çok önemli değildir. Kadınlar 18 yaşından büyükse sadece kendi rızası ile kürtaj olabilir. 18 yaşından küçükse ailesinin imzası gerekir.Evli ise eşinin de rızası gereklidir.

 • Kürtajı nerede yaptırabilirim?

  Kürtaj işlemi hastane veya özel muayenehanelerde, kliniklerde kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından yapılmaktadır.

 • Kaç kez kürtaj olunabilir?

  Eskiden rahim ağzı yırtıkları ve delinme risklerinin artması nedeniyle problemler yaşanmakta idi. Ama vakumla ve karmen kanülü denilen plastik uçlarla rahim ağzının kolayca geçilmesi bu zorlukları ortadan kaldırmıştır. Bir kişi birden çok kürtaj olabilir...

 • Kürtaj fiyatları ne kadardır?

  Kürtaj fiyatları gebeliğin haftasına, yapılan hastaneye, uygulanan anestezi şekline göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle muayene olmadan ücretini öğrenemezsiniz. Türk Tabibler Birliğinin kurallarına göre bir hekim yazılı veya görsel basında fiyat bilgisi veremez.

 • Kimler kürtaj yaptırabilir?

  Evli olmayan ve yaşı 18 den büyük bayanlar, 18 yaşından küçük evli veya bekar bayanlar ebeveynlerin rızası ile, 18 yaşından büyük evli olan bayanların kocalarından kürtaj için onay alması şartı ile kürtaj olabilirler.

 • 1

DR. TUĞRUL ABACIOĞLU

 

1955 yılında Kütahya'da doğdu. 1979 yılında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ni bitirdikten sonra 1 yıl kadar Almanya Bochum Üniversitesi'nde çalıştı. 1982 yılında İ.Ü. Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı'nda çalışmaya başladı. 1987 yılında aynı fakülteden kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olarak ihtisas aldı. Detaylı bilgi için tıklayınız....

 

Dr. Tuğrul Abacıoğlu

İlk Kadın Sağlığı Merkezi

1997

Türkiye’nin ilk kadın sağlığı merkezini 1997 yılında açtı. Dr. Tuğrul Abacıoğlu Gaziosmanpaşa semtinde ilk kadın sağlığı merkezinin kurucusudur.

 

Kürtajın Tarihçesi

Milestones


1983

Kürtaj Kanunu kabul edildi.

1965

Nüfus Plânlaması Kanunu

1967

Tıbbî zaruret hâlinde gebeliğin sona erdirilmesi hakkındaki tüzük

1983

Nüfus Plânlaması Kanununda değişiklik; Buna göre 10 haftayı geçmemiş gebelikler isteğe bağlı olarak sonlandırılabilir.

VAJİNAL ESTETİK

 • ATAŞEHİR'de Lazer ile Vajinal Daraltma - Estetik

  25 Kasım 2016

  Son yıllarda lazer ile genital estetik uygulamaları, genital estetik ameliyatlarına bir alternatif haline gelmiş, plastik cerrahların ve jinekologların ilgisi ile hastalar çok daha kolay ameliyatsız işlemler, lazer ve diğer uygulamalar

  Devamını oku
 • Ayazağada Lazer ile Vajinal Daraltma - Estetik

  25 Kasım 2016

  Son yıllarda lazer ile genital estetik uygulamaları, genital estetik ameliyatlarına bir alternatif haline gelmiş, plastik cerrahların ve jinekologların ilgisi ile hastalar çok daha kolay ameliyatsız işlemler, lazer ve diğer uygulamalar

  Devamını oku
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

HABERLER & DUYURULAR

 • Kürtaj Fiyatları 2016

  11 Ağustos 2015

  Kürtaj Fiyatları konusunda size yardımcı olabilmemiz için bizimle iletişime geçmeniz gerekmektedir. En iyi şekilde yardımcı olabilmemiz için fiyatlarımızı Kürtaj olacağınız haftayı bilmemiz gerekmektedir.

  Devamını oku
 • Genital estetik tabu olmaktan çıkıyor.

  11 Ağustos 2015

  Medical News

  Vücuda uygulanan diğer estetik operasyonlar kişiye özelken, vajinal estetik partner için de oldukça önemli. Yıllar içerisinde veya doğumlar sebebi ile kadınların genital organlarının renginin,

  Devamını oku
 • 1
 • 2
 • 3