Numaranızı yazın, biz sizi arayalım!

Erkekte Üremenin Fizyolojisi

 

 Erkek üreme organları

 

Testisler skrotum (torbalar) içinde çift olarak bulunurlar, ortalama 4-5 cm uzunluğunda, 3 cm genişliğinde, 2 cm kalınlığında olup herbiri yaklaşık 40 gram ağırlığındadır.

                                                 

 

Tunica albuginea denilen bağ dokusu testisleri küçük parçacıklara böler. Bu parçacıklar içinde tubuli semineferi (tohum kanalcıkları) denilen kıvrımcıklar gösteren boru sistemleri vardır. Bu borucuklar birleşerek daha geniş sperm boşaltma kanallarını (tubuli recti), bunlar da birleşerek rete testis adı altında epididim (caput) oluştururlar. Bu kanal ve kanalcıklar sadece spermlerin taşındığı yerler olmayıp, içlerindeki ve etraflarındaki değişik hücreler (Sertoli, Leidig, İnterstisiyel) spermlerin oluşumu ve olgunlaşarak dişi yumurtasını dölleyebilecek hale gelmesini sağlayan oluşumlardır. Sperm hücresi gelişmesi (spermatogenez) sırasıyla spermatogonie, spermatosit, sekonder spermatosit, spermatid ve spermatozoid dönemlerinden ibarettir. Anne karnında cinsiyet hücrelerinde bu gelişmeler olmaz. Bu gelişme 13-16 yaşlarında, yani ergenlik (puberte) döneminde başlar. Spermetagonez işleminden sonra spermatozoidlerden 4 adet olgun spermium oluşur. Bu işlem yaklaşık 2 ay kadar sürer sonra spermler, seminifer tubuluslar (ince ağsı kanalcıklar) boşluğuna geçer. Buradaki sertoli hücreleri spermleri besler ve daha sonra spermler depolanmak üzere kanallara (epididime) taşınırlar. Bu kanal, spermleri penisin ucuna taşıyan duktus deferens ile devam eder.

                                                                             

Erkek döl hücresi (spermatozoa)Olgun sperm hücresi baş ve kuyruktan oluşan serbest yüzebilen ve aktif olarak hareketli bir hücredir. Çekirdeğinin 2/3 ön kısımında şapka şeklinde akrozom denilen bir oluşum vardır. Bunun içinde bir çok (enzim) parçalayıcı kimyasal madde vardır ve en önemlilerinden biri akrizin olup yumurta hücresinin dış tabakasının delinmesini, kromozomların yumurta hücresinin içine girmesini sağlar. 

Spermler vaginadan tüplerin en ucundaki geniş ve ucu fırçamsı kısma (ampuller) kadar sürecek olan yolculuğu kuyruk hareketleriyle yaparlar. Vagen arka kısmındaki geniş çukurlukta (arka forniks) toplanan 1 milyon spermden yanlızca 200-300 tanesi dişi yumurta hücresine (oosit) ulaşmakta ve genellikle sadece 1 tanesi yumurtaya girebilmektedir (döllenme, fertilizasyon). Döllenmeyi takiben yumurta hücresi ortalama 3-5 günde rahim içine ulaşır. Rahim içinde 72 saat kadar kalan embryo etrafındaki zona pellucida denilen tabakasından kurtularak rahim içindeki kalınlaşmış hücre tabakasına (endometrium) ekilir.

Sık Sorulan Sorular

 • Bekarlar kürtaj olabilir mi?

  Bekar ve evli olmak çok önemli değildir. Kadınlar 18 yaşından büyükse sadece kendi rızası ile kürtaj olabilir. 18 yaşından küçükse ailesinin imzası gerekir.Evli ise eşinin de rızası gereklidir.

 • Kürtajı nerede yaptırabilirim?

  Kürtaj işlemi hastane veya özel muayenehanelerde, kliniklerde kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından yapılmaktadır.

 • Kaç kez kürtaj olunabilir?

  Eskiden rahim ağzı yırtıkları ve delinme risklerinin artması nedeniyle problemler yaşanmakta idi. Ama vakumla ve karmen kanülü denilen plastik uçlarla rahim ağzının kolayca geçilmesi bu zorlukları ortadan kaldırmıştır. Bir kişi birden çok kürtaj olabilir...

 • Kürtaj fiyatları ne kadardır?

  Kürtaj fiyatları gebeliğin haftasına, yapılan hastaneye, uygulanan anestezi şekline göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle muayene olmadan ücretini öğrenemezsiniz. Türk Tabibler Birliğinin kurallarına göre bir hekim yazılı veya görsel basında fiyat bilgisi veremez.

 • Kimler kürtaj yaptırabilir?

  Evli olmayan ve yaşı 18 den büyük bayanlar, 18 yaşından küçük evli veya bekar bayanlar ebeveynlerin rızası ile, 18 yaşından büyük evli olan bayanların kocalarından kürtaj için onay alması şartı ile kürtaj olabilirler.

 • 1

DR. TUĞRUL ABACIOĞLU

 

1955 yılında Kütahya'da doğdu. 1979 yılında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ni bitirdikten sonra 1 yıl kadar Almanya Bochum Üniversitesi'nde çalıştı. 1982 yılında İ.Ü. Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı'nda çalışmaya başladı. 1987 yılında aynı fakülteden kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olarak ihtisas aldı. Detaylı bilgi için tıklayınız....

 

Dr. Tuğrul Abacıoğlu

İlk Kadın Sağlığı Merkezi

1997

Türkiye’nin ilk kadın sağlığı merkezini 1997 yılında açtı. Dr. Tuğrul Abacıoğlu Gaziosmanpaşa semtinde ilk kadın sağlığı merkezinin kurucusudur.

 

Kürtajın Tarihçesi

Milestones


1983

Kürtaj Kanunu kabul edildi.

1965

Nüfus Plânlaması Kanunu

1967

Tıbbî zaruret hâlinde gebeliğin sona erdirilmesi hakkındaki tüzük

1983

Nüfus Plânlaması Kanununda değişiklik; Buna göre 10 haftayı geçmemiş gebelikler isteğe bağlı olarak sonlandırılabilir.

VAJİNAL ESTETİK

 • ATAŞEHİR'de Lazer ile Vajinal Daraltma - Estetik

  25 Kasım 2016

  Son yıllarda lazer ile genital estetik uygulamaları, genital estetik ameliyatlarına bir alternatif haline gelmiş, plastik cerrahların ve jinekologların ilgisi ile hastalar çok daha kolay ameliyatsız işlemler, lazer ve diğer uygulamalar

  Devamını oku
 • Ayazağada Lazer ile Vajinal Daraltma - Estetik

  25 Kasım 2016

  Son yıllarda lazer ile genital estetik uygulamaları, genital estetik ameliyatlarına bir alternatif haline gelmiş, plastik cerrahların ve jinekologların ilgisi ile hastalar çok daha kolay ameliyatsız işlemler, lazer ve diğer uygulamalar

  Devamını oku
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

HABERLER & DUYURULAR

 • Kürtaj Fiyatları 2016

  11 Ağustos 2015

  Kürtaj Fiyatları konusunda size yardımcı olabilmemiz için bizimle iletişime geçmeniz gerekmektedir. En iyi şekilde yardımcı olabilmemiz için fiyatlarımızı Kürtaj olacağınız haftayı bilmemiz gerekmektedir.

  Devamını oku
 • Genital estetik tabu olmaktan çıkıyor.

  11 Ağustos 2015

  Medical News

  Vücuda uygulanan diğer estetik operasyonlar kişiye özelken, vajinal estetik partner için de oldukça önemli. Yıllar içerisinde veya doğumlar sebebi ile kadınların genital organlarının renginin,

  Devamını oku
 • 1
 • 2
 • 3