Numaranızı yazın, biz sizi arayalım!

Kadında Üremenin Fizyolojisi

Kadında adet düzeni hypothalamus ve hipofiz bezi (beynin tabanında yer alan nohut büyüklüğünde bir organ) tarafından kontrol edilir.

                                                            

                                                                              Corona radiatanın folikül hücresi

                                                                              ssi

                                                                                  Şekil 3 Yumurta hücresinin yapısı

Hipofiz bezi Folikül Uyarıcı (FSH) ve Luteinize edici Hormon (LH) adları verilen iki hormon salgılar. Bu hormonlara gonadotropinler denilir. Bu hormonlar, gonad adı verilen kadında yumurtalıkları, erkekte testisleri uyarıcı ve kontrol edici etki yapar. FSH özellikle adetin ilk 2 haftasında salgılanır ve yumurtalıktaki folikül adı verilen kist içerisinde yer alan yumurtanın büyüyüp gelişmesini sağlar. Yumurtalıklarda her 4 haftada bir FSH etkisiyle 1 adet yumurta hücresi gelişir. 

                                                                                

Folikül denilen kist duvarındaki bazı hücreler aynı zamanda östrojen denilen kadınlık hormonunu üretir. Östrojen rahim içerisini kaplayan endometrium denilen tabakanın gelişmesini ve ekilen döllenmiş yumurtanın beslenebileceği hale gelmesini sağlar.

                                                                         

 
 

Adet döneminin ortalama 2. haftasının sonuna gelindiğinde hipofiz bezinden ani olarak yüksek miktarlarda LH hormonu salgılanır. LH piki denilen ani LH artışı sonuncunda olgunlaşmış yumurta kisti çatlayarak yumurtayı içerisinden atar. Bu olaya yumurtlama (ovulasyon) denir.

 

 

 

Şeklil 6 : Hipofiz bezi, yumurtalık ve rahim içindeki aylık değişmeler


Yumurtlama sonrası yumurtalıklarda kalan hücreler corpus luteum-sarı cisim- denilen bir yapıya dönüşür. Bu yapıdan progesteron denilen başka bir hormon salgılamaya başlar. Progesteron hormonu endometriumu besleyerek, döllenme olması halinde buraya yerleşecek olan embriyonun ekilmesine uygun hale gelmesini sağlar. Progesteron hormonu ayrıca (bazal) vücut ısısının yarım derece yükselmesini sağlar. (Bazal vücut ısısı sabah uyanıp, yataktan kalkmadan ölçülen vücut ısısıdır)..


 

 Sık Sorulan Sorular

 • Bekarlar kürtaj olabilir mi?

  Bekar ve evli olmak çok önemli değildir. Kadınlar 18 yaşından büyükse sadece kendi rızası ile kürtaj olabilir. 18 yaşından küçükse ailesinin imzası gerekir.Evli ise eşinin de rızası gereklidir.

 • Kürtajı nerede yaptırabilirim?

  Kürtaj işlemi hastane veya özel muayenehanelerde, kliniklerde kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından yapılmaktadır.

 • Kaç kez kürtaj olunabilir?

  Eskiden rahim ağzı yırtıkları ve delinme risklerinin artması nedeniyle problemler yaşanmakta idi. Ama vakumla ve karmen kanülü denilen plastik uçlarla rahim ağzının kolayca geçilmesi bu zorlukları ortadan kaldırmıştır. Bir kişi birden çok kürtaj olabilir...

 • Kürtaj fiyatları ne kadardır?

  Kürtaj fiyatları gebeliğin haftasına, yapılan hastaneye, uygulanan anestezi şekline göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle muayene olmadan ücretini öğrenemezsiniz. Türk Tabibler Birliğinin kurallarına göre bir hekim yazılı veya görsel basında fiyat bilgisi veremez.

 • Kimler kürtaj yaptırabilir?

  Evli olmayan ve yaşı 18 den büyük bayanlar, 18 yaşından küçük evli veya bekar bayanlar ebeveynlerin rızası ile, 18 yaşından büyük evli olan bayanların kocalarından kürtaj için onay alması şartı ile kürtaj olabilirler.

 • 1

DR. TUĞRUL ABACIOĞLU

 

1955 yılında Kütahya'da doğdu. 1979 yılında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ni bitirdikten sonra 1 yıl kadar Almanya Bochum Üniversitesi'nde çalıştı. 1982 yılında İ.Ü. Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı'nda çalışmaya başladı. 1987 yılında aynı fakülteden kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olarak ihtisas aldı. Detaylı bilgi için tıklayınız....

 

Dr. Tuğrul Abacıoğlu

İlk Kadın Sağlığı Merkezi

1997

Türkiye’nin ilk kadın sağlığı merkezini 1997 yılında açtı. Dr. Tuğrul Abacıoğlu Gaziosmanpaşa semtinde ilk kadın sağlığı merkezinin kurucusudur.

 

Kürtajın Tarihçesi

Milestones


1983

Kürtaj Kanunu kabul edildi.

1965

Nüfus Plânlaması Kanunu

1967

Tıbbî zaruret hâlinde gebeliğin sona erdirilmesi hakkındaki tüzük

1983

Nüfus Plânlaması Kanununda değişiklik; Buna göre 10 haftayı geçmemiş gebelikler isteğe bağlı olarak sonlandırılabilir.

VAJİNAL ESTETİK

 • ATAŞEHİR'de Lazer ile Vajinal Daraltma - Estetik

  25 Kasım 2016

  Son yıllarda lazer ile genital estetik uygulamaları, genital estetik ameliyatlarına bir alternatif haline gelmiş, plastik cerrahların ve jinekologların ilgisi ile hastalar çok daha kolay ameliyatsız işlemler, lazer ve diğer uygulamalar

  Devamını oku
 • Ayazağada Lazer ile Vajinal Daraltma - Estetik

  25 Kasım 2016

  Son yıllarda lazer ile genital estetik uygulamaları, genital estetik ameliyatlarına bir alternatif haline gelmiş, plastik cerrahların ve jinekologların ilgisi ile hastalar çok daha kolay ameliyatsız işlemler, lazer ve diğer uygulamalar

  Devamını oku
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

HABERLER & DUYURULAR

 • Kürtaj Fiyatları 2016

  11 Ağustos 2015

  Kürtaj Fiyatları konusunda size yardımcı olabilmemiz için bizimle iletişime geçmeniz gerekmektedir. En iyi şekilde yardımcı olabilmemiz için fiyatlarımızı Kürtaj olacağınız haftayı bilmemiz gerekmektedir.

  Devamını oku
 • Genital estetik tabu olmaktan çıkıyor.

  11 Ağustos 2015

  Medical News

  Vücuda uygulanan diğer estetik operasyonlar kişiye özelken, vajinal estetik partner için de oldukça önemli. Yıllar içerisinde veya doğumlar sebebi ile kadınların genital organlarının renginin,

  Devamını oku
 • 1
 • 2
 • 3