Numaranızı yazın, biz sizi arayalım!

Kısırlığa Giriş

 

İnsanın üremesi, kadın vücudunda gelişen bir yumurta hücresinin erkek sperm hücresi ile bir araya gelmesiyle başlayan, inanılmaz derecede heyecan verici bir süreçtir.

Böyle oluşan insan, bu heyecan verici süreci insan vücudu dışında, laboratuar ortamında yapar hale gelmiştir.

 

Bizler döllenme ve döllenmiş yumurtadan bir insanın oluşmasını engelleyen faktörlerin bir kısmını artık biliyoruz. Doğal yollarla gebelik elde edemediğimizde laboratuar ortamında yumurta hücresi ve spermi birleştirip, döllenme ve döllenmiş yumurtanın (zigot) erken bölünme aşamalarını laboratuarda gerçekleştirip, gerekirse genetik sakatlıklar açısından inceledikten sonra anne rahmine yerleştirerek gebelik elde etmek artık sıradan bir olaydır. Ancak halen bir çok bilinmezi aydınlatma çalışmaları hızla devam etmektedir. Kısırlık tanı ve tedavisi ile ilgili çalışmalar ilkel çağlardan beri süregelmektedir. Ancak ciddi, inandırıcı, bilimsel ilk hayvan denemeleri 1891 yılında başlamıştır. Başarılı ovulasyon uyarıcı ve takiben gebelik sağlayan gonadotropin hormonlar ilk kez Gemzell ve arkadaşları tarafından 1958 yılında kadavra hipofizinden elde edilerek tanımlanmıştır. Fakat bu şekilde temini oldukça zordu. Daha sonra gonadotropin seviyeleri yüksek olan menopozal kadınların idrarından elde edilmeye başlanmıştır. Bu yolla elde edilen gonadotropinler doğal maddesi olan menapozal kadınların idrarını bulmanın zorlukları, düşük saflık, kaynak kontrolünün tam yapılamayışı, sıkıcı idrar toplama işi ve saf olarak elde edilen FSH preparatlarında LH kontaminasyonu, bir üretimden diğerine farklılıklar olma riski ve düşük spesifik aktivite gibi bir dizi dezavantajlara sahip idi. Bu nedenle bilim adamları gonadotropinleri daha farklı yollarla elde etmeye çalışmışlar ve gonadotropinleri rekombinant DNA teknolojisini kuıllanarak üretmeye başarmışlardır. Bu yolla üretilen saf FSH preparatları 1995 yılından pazara verilmiş ve labratuar ortamında tam bir kalite kontrol sistemi altında üretilerek eski gonadotropin preparatlarında ortaya çıkabilecek tüm potansiyel tehlikeleri ortadan kaldıracak şekilde üretilmişlerdir. Yapılan çalışmalarda bu preparatla daha az miktarda ilaç kullanarak daha kısa sürede, daha fazla sayıda yumurta gelişimini sağlanabildiği ve daha fazla sayıda gebelik elde edilebildiğini gösterilmiştir. Zamanla rekombinant DNA teknolojişini kullanarak üretilen rekombinant LH, rekombinant HCG gibi bir çok preparat piyasa verilmiştir.

 

 Kısırlık ile ilgili araştırmalar 1968 yılında Steptoe ve Edwards tanışıp, deneyimlerini birbirlerine aktarmaları ile bambaşka bir alana taşınmıştır. Bundan sonra çalışmalar çok büyük bir ivme kazanmış ve 25 Temmuz 1978 yılında ilk kez laporoskopi ile anneden alınan insan yumurta hücresi dışarıda spermle döllenerek rahme yerleştirilip InVitro Fertilizasyon bebeği (IVF, Tüp Bebek Louise Brovvn dünyaya gelmiştir.

                                                                        

                                                        Resim 1: Luise Brown ailesi ile birlikte.Bu yaşlarda kendisi posta görevlisi olarak çalışıyordu.

 

1983 yılında IVF sırasında oluşan fazla embriyoların dondurularak saklanması ve işlemin yapıldığı ay gebelik olmadığında, sonraki aylarda bu embriyolar çözülerek anne rahmine ekilerek ilk gebelik elde edilmiş ve bu yöntemle toplam gebelik oranları hızla artmıştır.

Bundan sonraki aşamaları yakalamak hepimiz için zor olabilir. Klonlama (kendi hücrelerinden yeni bir insan kopyalama), ve hatta ileride rahim dışında bebeğin gelişimini sağlanırsa kimse şaşırmamalıdır. Ancak bugün temel sorun bu konunun uygulanabilir yanlarının ne aşamada olduğunun herkes tarafından bilinmesidir. Bizim amacımız da bu aşamayı anlaşılabilir bir dille sizlere anlatmaktır.

 

Sık Sorulan Sorular

 • Bekarlar kürtaj olabilir mi?

  Bekar ve evli olmak çok önemli değildir. Kadınlar 18 yaşından büyükse sadece kendi rızası ile kürtaj olabilir. 18 yaşından küçükse ailesinin imzası gerekir.Evli ise eşinin de rızası gereklidir.

 • Kürtajı nerede yaptırabilirim?

  Kürtaj işlemi hastane veya özel muayenehanelerde, kliniklerde kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından yapılmaktadır.

 • Kaç kez kürtaj olunabilir?

  Eskiden rahim ağzı yırtıkları ve delinme risklerinin artması nedeniyle problemler yaşanmakta idi. Ama vakumla ve karmen kanülü denilen plastik uçlarla rahim ağzının kolayca geçilmesi bu zorlukları ortadan kaldırmıştır. Bir kişi birden çok kürtaj olabilir...

 • Kürtaj fiyatları ne kadardır?

  Kürtaj fiyatları gebeliğin haftasına, yapılan hastaneye, uygulanan anestezi şekline göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle muayene olmadan ücretini öğrenemezsiniz. Türk Tabibler Birliğinin kurallarına göre bir hekim yazılı veya görsel basında fiyat bilgisi veremez.

 • Kimler kürtaj yaptırabilir?

  Evli olmayan ve yaşı 18 den büyük bayanlar, 18 yaşından küçük evli veya bekar bayanlar ebeveynlerin rızası ile, 18 yaşından büyük evli olan bayanların kocalarından kürtaj için onay alması şartı ile kürtaj olabilirler.

 • 1

DR. TUĞRUL ABACIOĞLU

 

1955 yılında Kütahya'da doğdu. 1979 yılında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ni bitirdikten sonra 1 yıl kadar Almanya Bochum Üniversitesi'nde çalıştı. 1982 yılında İ.Ü. Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı'nda çalışmaya başladı. 1987 yılında aynı fakülteden kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olarak ihtisas aldı. Detaylı bilgi için tıklayınız....

 

Dr. Tuğrul Abacıoğlu

İlk Kadın Sağlığı Merkezi

1997

Türkiye’nin ilk kadın sağlığı merkezini 1997 yılında açtı. Dr. Tuğrul Abacıoğlu Gaziosmanpaşa semtinde ilk kadın sağlığı merkezinin kurucusudur.

 

Kürtajın Tarihçesi

Milestones


1983

Kürtaj Kanunu kabul edildi.

1965

Nüfus Plânlaması Kanunu

1967

Tıbbî zaruret hâlinde gebeliğin sona erdirilmesi hakkındaki tüzük

1983

Nüfus Plânlaması Kanununda değişiklik; Buna göre 10 haftayı geçmemiş gebelikler isteğe bağlı olarak sonlandırılabilir.

VAJİNAL ESTETİK

 • ATAŞEHİR'de Lazer ile Vajinal Daraltma - Estetik

  25 Kasım 2016

  Son yıllarda lazer ile genital estetik uygulamaları, genital estetik ameliyatlarına bir alternatif haline gelmiş, plastik cerrahların ve jinekologların ilgisi ile hastalar çok daha kolay ameliyatsız işlemler, lazer ve diğer uygulamalar

  Devamını oku
 • Ayazağada Lazer ile Vajinal Daraltma - Estetik

  25 Kasım 2016

  Son yıllarda lazer ile genital estetik uygulamaları, genital estetik ameliyatlarına bir alternatif haline gelmiş, plastik cerrahların ve jinekologların ilgisi ile hastalar çok daha kolay ameliyatsız işlemler, lazer ve diğer uygulamalar

  Devamını oku
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

HABERLER & DUYURULAR

 • Kürtaj Fiyatları 2016

  11 Ağustos 2015

  Kürtaj Fiyatları konusunda size yardımcı olabilmemiz için bizimle iletişime geçmeniz gerekmektedir. En iyi şekilde yardımcı olabilmemiz için fiyatlarımızı Kürtaj olacağınız haftayı bilmemiz gerekmektedir.

  Devamını oku
 • Genital estetik tabu olmaktan çıkıyor.

  11 Ağustos 2015

  Medical News

  Vücuda uygulanan diğer estetik operasyonlar kişiye özelken, vajinal estetik partner için de oldukça önemli. Yıllar içerisinde veya doğumlar sebebi ile kadınların genital organlarının renginin,

  Devamını oku
 • 1
 • 2
 • 3