Gebelikte Alkol

Alkol kullanılması ile alkolün kötü kullanımı arasında fark vardır. Bazı insanlar günde bir-iki kadeh içerler; bu alkol kullanımıdır. Bazıları ise her gün ve alem yaparak içmektedirler; bu alkolün kötü kullanımıdır.

Alkol kullanımını alkolün kötü kullanımdan ayıracak alkol miktarı açıklık kazanmamıştır. Alkol kalp atışları ve solunum gibi vücut fonksiyonlarını yavaşlatmaktadır. Gebe bir kadın alkol aldığında alkol kan yolu ile bebeğe ulaşmaktadır. Bebeğe ulaşan alkol anne kanındaki alkol seviyesi ile aynıdır.
Gebe kadın gebeliği sırasında aşırı alkol alırsa, almayana göre düşük yapması olasılığı artar. Gebelikte ne kadar çok alkol alınırsa risk o kadar artar. Risk gebeliğin erken döneminde en fazladır. Gebeliğinde alkol alan annelerin bebeklerinde fetüs alkol sendromu denilen fizik, zeka ve davranış bozukluklarını içeren bir takım hastalıklar görülmüştür. Bu sendrom bebeklerde gözlenen zeka geriliğinin en önemli nedenlerindendir. Fetüs alkol sendromlu (FAS) bebekler, normal bebeklere göre daha kısa boylu ve kiloları daha düşük olmaktadır. Özel bakım sağlansa bile iyi gelişememektedirler. Kafaları küçük olup, yüz kafa eklemleri, kol ve bacaklarda anormallikler gözlenir. Kalp bozuklukları ve hareketlerinin kontrol edilmemesi de görülmektedir. Çoğu geri zekalı olup hiperaktivite, aşırı sinirlilik ve dikkat zayıflığı gibi birçok davranış bozuklukları gözlenmektedir. Bazı bebelerde birden çok bozukluk bulunur. Beraberinde sigara, başka ilaçlarının kullanımı, kötü beslenme ve stres gibi faktörler FAS oluşumunu da önemli rol oynamaktadır. Muhtemelen alkol bütün vakalarda ortak maddedir. Diğer faktörler tek başına bu sendroma neden olmazlar. Ne kadar alkolün fetüsü riske soktuğunu bilmek zordur. Her fetüs farklı düzeyde etkilenmektedir. Eğer bir kere yüksek dozda alkol almıyorsanız ve kendinizi hafif içici kabul ediyorsanız en iyisi alkolü bırakmanızdır.
Alkolü bırakmanız sağlıklı ve normal bir bebeğe sahip olmanız için hayat tarzınızda yapacağınız olumlu değişikliklerden birisidir. Ama yine de çok keyifli akşamlarda (sık olmamak koşulu ile) 1-2 bardak şarap içmenizde büyük bir sakınca yoktur.